Materiały szkoleniowe
PREHABILITACJA
Prof. Tomasz Banasiewicz o znaczeniu i roli prehabilitacji.
Nie sposób przecenić roli prehabilitacji w przygotowaniu do operacji dużych przepuklin brzusznych (i nie tylko). W tym filmie prof. Tomasz Banasiewicz prezentuje złożoność tego zagadnienia, ale także zaznacza kluczową rolę jaką prehabilitacja odgrywa w powodzeniu zabiegu operacyjnego.
TECHNIKA DESARDY
Technika naprawy kanału pachwinowego bez użycia siatki.
Jedną z alternatyw dla najlepszej techniki bezsiatkowej stosowanej w leczeniu przepuklin pachwinowych (tj. techniki Shouldice'a) może być technika Desardy. Swojego czasu stanowiła złoty standard w leczeniu przepuklin u osób niepełnoletnich. Dr Jacek Szopiński w filmie instruktażowym przeprowadzi Was przez niuanse techniki.
TOKSYNA BOTULINOWA A W NAPRAWIE PRZEPUKLIN BRZUSZNYCH
Przedoperacyjne ostrzyknięcie bocznych grup mięśniowych toksyną botulinową to powoli standard w leczeniu dużych przepuklin brzusznych.
Dr Jacek Szopiński tłumaczy na czym polega ostrzykiwanie toksyną botulinową A bocznych grup mięśniowych przedniej ściany brzucha w przygotowaniu przedoperacyjnym w przypadku olbrzymich przepuklin brzusznych. Zwiotczenie i porażenie trzech mięśni wchodzących w skład grupy bocznej powoduje ich wydłużenie oraz rozciągnięcie. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie dodatkowych centymetrów i doprowadzenie do pierwotnego zamknięcia powięzi. Technika jest łatwa do opanowania i dodatkowo nie zostawia trwałych następstw (działanie BTA ustępuje po 4-6 miesiącach). Zastosowanie BTA znacznie zmniejsza konieczność stosowania technik "component separation" (Ramirez, TAR) w przypadku olbrzymich przepuklin brzusznych.