FEBS AWS
Certyfikat z zakresu rekonstrukcji przedniej ściany brzucha (FEBS AWS).

W 2021 UEMS (Europejskie Stowarzyszenie Specjalizacji Medycznych) nadało chirurgii przepuklin status podspecjalizacji w Chirurgii Ogólnej.
Całość odbyła się dzięki staraniom Europejskiego Towarzystwa Przepuklinowego (EHS).
Aktualnie lista chirurgów posiadających tę specjalizację liczy około 100 osób w skali międzynarodowej. Lista jest przedstawiana i aktualizowana na oficjalnej stronie UEMS. Certyfikat świadczy o najwyższym poziomie i zaangażowaniu w zakresie chirurgii rekonstrukcyjnej ściany brzucha.

Uzyskanie dyplom poprzez egzamin
Aplikację można składać bezpośrednio poprzez stronę: EBSQ Examinations – UEMS Section of Surgery (uemssurg.org)
Dla członków EHS przewidziana jest zniżka.
Wszystkie informacje i warunki, które należy spełnić aby podejść do egzaminu dostępne są na stronie: https://uemssurg.org/surgicalspecialties/abdominal-wall-surgery/

W skrócie - aby podejść do egzaminu potrzebne jest zdanie specjalizacji z chirurgii ogólnej oraz udokumentowane wykonanie odpowiednich procedur w zakresie chirurgii przepuklin.

Jak należy się przygotować?
Warto zacząć od członkostwa w TChP i w EHS (umożliwia korzystanie m.in. ze stypendiów towarzystwa):
  • Korzystaj z grantów TChP i EHS, aby odwiedzić jednostki eksperckie na całym świecie.
  • Korzystaj z każdej sposobności aby poszerzyć wiedzę na temat przepuklin i rekonstrukcji ściany brzucha (np. webinary).
  • Uczestnicz w kongresach organizowanych przez Sekcję Przepuklin, TChP i EHS tak często jak jesteś w stanie.
  • Korzystaj z czasopism traktujących o przepuklinach. Czytaj wytyczne i rekomendacje!
  • Korzystaj z biblioteki mediów EHS. https://medialibrary.europeanherniasociety.eu
  • Korzystaj z portalu Hernia Basecamp. Jest to platforma e-learningowa umożliwiająca znaczne poszerzenie wiedzy z zakresu chirurgii przepuklin. Najlepsi specjaliści nagrali wykłady specjalnie dla osób chcących szkolić się w tej dziedznie. Materiał zawarty na stronie pokrywa ten, niezbędny do przyswojenia przed egzaminem. Aby skorzystać z platformy Hernia Basecamp trzeba w pierwszej kolejności zarejestrować się na Websurg: https://websurg.com/en/register
  • Śledź EHS, TChP na mediach społecznościowych. Śledź kanał @EuroHerniaS na twitterze i facebooku. Korzystaj z grup facebookowych tj. Sekcja Przepuklin, IHC (International Hernia Collaboration).

Dyplom Honorowy
Wielu ekspertów działa na polu przepuklin i rekonstrukcji przedniej ściany brzucha od wielu lat. Mają za sobą olbrzymie doświadczenie, ilość wykonanych zabiegów i przeprowadzonych kursów. Dla takich osób przewidziano możliwość uzyskania dyplomu celem uznania ich dotychczasowych dokonań.
Kryteria przyznania dyplomu honorowego.

Przyszłe terminy i miejsca organizowanych egzaminów są zwykle połączone z corocznymi kongresami Europejskiego Towarzystwa Przepuklinowego.
Zapraszamy do śledzenia działu Wydarzenia na naszej stronie.