Ośrodki szkolące
Ośrodki szkolące
Warunkiem podniesienia poziomu leczenia i edukacji w polskiej chirurgii jest pewność, iż jednostki szkolące nowe pokolenia chirurgów posiadają odpowiednie kompetencje, sprzęt i doświadczenie.
Sekcja Przepuklin Towarzystwa Chirurgów Polskich zachęca do uczestnictwa w kursach i szkoleniach w ośrodkach mających odpowiednią renomę w zakresie leczenia przepuklin i rekonstrukcji przedniej ściany brzucha.
Jakość ośrodków szkolących przy Sekcji Przepuklin
Udział w szkoleniach organizowanych przez Ośrodki Szkolące przy Sekcji Przepuklin odbywa się poprzez uczestnictwo w kursach organizowanych przez firmy (zapisy przez regionalnych przedstawicieli) oraz poprzez indywidualne zapytanie/zgłoszenie chęci do jednego z wymienionych poniżej szpitali.
Jednostki szkolące charakteryzowane są przez poniższe parametry:
 • 1
  Wysoki wolumen zabiegów
  Wykonywanie przynajmniej 200 zabiegów rocznie z zakresu chirurgii przepuklin. Zaliczamy do tego także operacje dużych, skomplikowanych i złożonych defektów.
 • 2
  Uczestnictwo w zjazdach
  Udokumentowana obecność członków zespołu na międzynarodowych kongresach dedykowanych herniologii i rekonstrukcja ściany brzucha. Kongresy powinny być oznaczone logiem EHS Endorsed, które zapewnia iż program zjazdu oraz lista wykładowców została uzgodniona we współpracy z Europejskim Towarzystwem Przepuklinowym
 • 3
  Potwierdzenie jakości przez ekspertów
  W ośrodkach pracują chirurdzy posiadający specjalizację Europejskiego Związku Specjalizacji Medycznych (UEMS) z zakresu rekonstrukcji ściany brzucha (FEBS AWS).
Szpital Swissmed w Gdańsku
W szpitalu funkcjonuje Centrum Leczenia Przepuklin Profesora Śmietańskiego. Jest to jednostka referencyjna zajmującą się leczeniem najbardziej skomplikowanych i złożonych przypadków. W Centrum wykonuje się wszystkie zabiegi z zakresu rekonstrukcji przedniej ściany brzucha, zarówno technikami otwartymi jak i laparoskopowymi. Zespół przepuklinowy tworzy prof. Maciej Śmietański i dr Mateusz Zamkowski.
Kontakt
Adres: ul. Wileńska 44, 80-215 Gdańsk
Kierownik Sekretariatu: Magdalena Halska-Frank

Szpital Miejski w Siedlcach
Oddział Chirurgii Ogólnej szpitala miejskiego w Siedlcach kierowany prof. Kryspina Miturę. Jest to ośrodek referencyjnym z zakresie chirurgii przepuklin. Wykonuje się tu najbardziej złożone i zaawansowane operacje w zakresie rekonstrukcji ściany brzucha, także z dostępu laparoskopowego.
Kontakt
Adres: ul. Starowiejska 15, 08-110 Siedlce

Szpital Miejski Zespolony w Olsztynie
Oddział Chirurgii Ogólnej Szpitala Miejskiego Zespolonego w Olsztynie jest kierowany przez lek. Przemysława Rymkiewicza. Jest to ośrodek przede wszystkim nastawiony na techniki małoinwazyjne w leczeniu przepuklin (pachwinowych, brzusznych, rozejścia mięśni prostych). Od 2023 posiadają własnego robota operacyjnego DaVinci.
Kontakt
Adres: Niepodległości 44, 10-045 Olsztyn, Polska

Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Klinika Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej kierowana przez Prof. Łukasza Dzikiego jest ośrodkiem zajmującym się leczeniem skomplikowanych i złożonych przypadków przepuklin brzusznych (w tym przepuklin okołostomijnych), także z dostępu laparoskopowego. W obszarze operacji przepuklin ekspertem w Klinice jest Prof. Marcin Włodarczyk.
Kontakt
Adres: 92-213 Łódź, ul. Pomorska 251, Polska

Szpital Ambroziak w Piasecznie
W Szpitalu Ambroziak w Piasecznie, dr n.med. Andrzej Lehmann przeprowadza laparoskopowe operacje przepuklin w tym laparoskopowe rekonstrukcje rozejścia kresy białej. W ośrodku również wykonuje zabiegi skomplikowanych deformacji i schorzeń przedniej ściany brzucha.
Kontakt
Adres: 05-500 Piaseczno, Młynarska 2a, Polska